Co znajdziesz w artykule:
- BMS, automatyka budynkowa
- Bezpieczeństwo i stabilność obiektu
- Pełna kontrola dostępu
- Obniżenie kosztów eksploatacji budynku
- Wyższy komfort użytkowników
Automatyka budynkowa w biurach. Zalety smart office
Zanim przejdziemy do korzyści z wdrożenia tej technologii, warto byłoby pokrótce wyjaśnić, czym jest BMS, czyli Building Management System. W ten sposób określane są systemy automatyki budynkowej, czyli, w praktyce, sieć współpracujących ze sobą urządzeń, które umożliwiają zarządzanie poszczególnymi procesami zachodzącymi w budynku, mocno ograniczając lub wręcz eliminując czynny udział człowieka.
Wdrażana jest m.in.:
- automatyka oświetlenia;
- automatyka zacienienia;
- automatyka nagłośnienia;
- automatyka dostępu;
- automatyka ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.
Przedstawiamy, jakie są tego korzyści.
Zainteresowany?
Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług!
Bezpieczeństwo i stabilność obiektu
Urządzenia automatyki budynkowej zapewniają przede wszystkim stabilną pracę, bezpieczeństwo całego obiektu. Chodzi tutaj m.in. o wykrywanie i zapobieganie zagrożeniom, takim jak pożar, zalanie. Realizowane jest to m.in. poprzez czujniki, stałą, całodobową kontrolę instalacji elektrycznej. W przypadku awarii, problemów z dostawą prądu, BMS od razu włącza zasilanie awaryjne. Jest to niezwykle ważne w przypadku każdego typu obiektów – np. w szpitalach, przychodniach nie można pozwolić na czasowo wyłączenie sprzętu medycznego czy światła w salach zabiegowych, operacyjnych, natomiast w biurowcach istotnym czynnikiem jest zachowanie ciągłości pracy.
Pełna kontrola dostępu
Kolejną kwestią związaną z bezpieczeństwem jest możliwość wdrożenia kontroli dostępu. Zamiast tradycyjnych zamków, wykorzystuje się panele NFC, które, po wpisaniu dedykowanego kodu lub przyłożeniu specjalnie zaprogramowanego breloka, automatycznie otwierają drzwi. Takie panele zwykle znajdują się nie tylko przy wejściu do budynku, ale są również sposobem na ograniczenie dostępu do konkretnych pomieszczeń.
Obniżenie kosztów eksploatacji budynku
Automatyka budynkowa steruje m.in. oświetleniem i ogrzewaniem w taki sposób, aby w jak najwyższym stopniu ograniczyć zużycie energii i tym samym, obniżyć comiesięczne rachunki związane z eksploatacja. Może to być realizowane na kilka sposobów:
- włączanie trybu ekonomicznego o wybranych godzinach lub gdy nikogo nie ma w budynku;
- dostosowywanie temperatury w trakcie dni wolnych od pracy;
- sterowanie zacienieniem, dzięki któremu zmniejsza się stopień nagrzewania pomieszczeń, bez konieczności włączania od razu klimatyzatorów.
Wyższy komfort użytkowników
Systemy BMS odpowiadają także za podwyższenie komfortu użytkowników obiektu. W jaki sposób? W zależności od panujących warunków urządzenia automatyki budynkowej mogą:
- zmieniać barwę oraz natężenie światła w celu dopasowania ich do pory dnia i pogody, aby jak najmniej męczył się wzrok użytkowników;
- na podstawie stopnia natężenia naturalnego światła wpadającego przez okna sterować zacienieniem;
- dopasowywać temperaturę i wilgotność do potrzeb osób przebywających w obiekcie;
- zarządzać wymianą powietrza na podstawie czujników CO2.