Automatyka budynkowa w placówkach medycznych
Automatyka budynkowa w przychodni i szpitalu
Automatyka budynkowa to rozbudowany system urządzeń, technologii typu smart, które wpływają na energooszczędność obiektu, wygodę korzystania z niego oraz bezpieczeństwo. W przychodniach, szpitalach oraz w pozostałych placówkach medycznych coraz częściej wykorzystuje się zintegrowany system zarządzania budynkami, czyli BMS (Building Management System). Dzięki niemu możliwe jest monitorowanie wszystkich instalacji (grzewczych, oświetleniowych) oraz poszczególnych urządzeń.
Rozwiązania, które są wykorzystywane, to m.in. wprowadzanie kontroli dostępu za pomocą paneli NFC Code Touch, czujniki obecności, powiadomienia o alarmach, sterowanie ciśnieniem, monitoring sal operacyjnych. Stanowią one ułatwienie zarówno dla pracowników placówek medycznych, jak i dla pacjentów.
Zalety systemów BMS w szpitalu
Systemy zarządzania budynkami coraz częściej wdrażane są w placówkach medycznych, zarówno na etapie ich budowy, jak i modernizacji. Zaletą, którą wymienia się najczęściej, jest możliwość kontroli zużycia energii, a także zwiększenie efektywności energetycznej, co znacząco wpływa na zmniejszenie miesięcznych rachunków nawet o kilkadziesiąt procent.
Dzięki automatyce budynkowej można zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z obiektów. Zamiast kluczy, montuje się dotykowe panele dostępu, do których generowany jest indywidualny kod. Dzięki temu osoby nieuprawnione nie będą mogły wejść do chronionych pomieszczeń, np. z lekami, sprzętem medycznym. NFC Code Touch może być także zainstalowany przy wejściu do gabinetów lekarskich.
W placówkach medycznych niezwykle ważna jest niezawodność sprzętów. System BMS natychmiast informuje o wszelkich awariach, co pozwala na ich usunięcie w krótkim czasie, zmniejszając ryzyko przestojów w pracy lekarzy.
Natomiast automatyzacja poszczególnych procesów generuje oszczędność czasu dla pracowników obiektu, mogą skupić się na swoich zadaniach, bez zbędnego rozpraszania.